fbpx
Yüz dolgusu sağlığa zararlı mı?

Yüz dolgusu sağlığa zararlı mı? Estetik konular daima ilgi çekicidir. Özellikle; kadının özne olduğu tüm alanlarda yüzyıllar boyunca hep bir mücadele, rekabet, karalama ve bilgi kirliliği kaçınılmaz olarak karşımıza çıkar. Eğer bir işlem ticari ya da estetik açıdan başarılıysa mutlaka karşıtlarını üretir.

Dolgu uygulaması da, dünya üzerinde uzun yıllar ve yeterli hasta deneyimine sahip uygulamalardan bir tanesi. Öyle ki uygulamayı kullanan kimler yok ki, sanatçılar,  ünlüler, ev kadınları, yıldızlar, iş insanları, bilim insanları… Liste uzayıp gidiyor. Hem sayı olarak hem de süre olarak o denli çok deneyim var ki dolgu uygulaması ile ilgili.

Yüz dolgusu sağlığa zararlı mı?

Dolgu uygulamasının ne olduğunu basitçe anlamadan zararlı olup olmadığını tartışmak çok da anlamlı olmasa gerek. Dolgu, aslında vücudun eksilen kısmını yenilemektir. Zamanla yüzünüzün ya da vücudunuzun herhangi bir noktasının sebum (yağ) dokusu azalır, azalan dokunun yerine yenisi konur ve sorun çözülür. Azalan yağ dokusu deride deformasyona neden olduğu için, yenilenen doku ile ciltteki bozulmuş görüntü gider ve yerine pırıl pırıl bir cilt gelir.

Yüzünüzde hoşunuza gitmeyen derin çizgileriniz ya da çökmeleriniz olabilir ki, bu konuda yine başvuracağımız yöntem yağ dokusunun yenilenmesidir. Eksilen ya da eksik olduğu düşünülen yağ dokusunun yenilenmesinin organizmaya zarar verecek bir yan etkisi yoktur.

Diğer taraftan, insanların son derece stres altında bir yaşam sürdükleri günümüzde bir parça mutlu olabilmelerini, kendilerini güzel hissetmelerini sağlamak, pozitif anlamda psikolojik destek olmak da son derece önemlidir.
Dolgu uygulamasının, uzman kişiler tarafından yapıldığında, sağlığa olumsuz bir etkisinin olduğunu düşünmüyorum. Buradaki sorun, işin uzmanı noktasında kilitlenmektedir. Botoks ve dolgu uygulaması artık öyle akla hayale gelmeyecek yer ve mekânlarda yapılmaya başlandı ki, akıl tutulması yaşamamak mümkün değil.

Israrla her yazımızda ve TV programımızda belirttiğimiz gibi konunun ne olduğunun bir önemi yok. Konu her ne olursa olsun, mutlaka uzmanına yaptırılması gerekir. Uzman nedir? Uzman, o konunun tüm olumsuzluklarıyla başa çıkabilen kişidir. Uygulama esnasında ya da sonrasında gelişebilecek herhangi bir olumsuz duruma müdahale edebilecek bilgi ve donanımdan yoksun iseniz o konuya müdahale etmeyin ve ettirmeyin.

Comments are closed