fbpx
Tırnak batması

Tırnak batması, ayağı sıkan rahatsız ayakkabılar, yanlış şekilde tırnak kesimi, ayak kısmının darbeye maruz kalmasıyla tırnağın deforme olması, genetik yatkınlık, ayakta oluşan enfeksiyonların tırnağa zarar vermesi, yanlış uygulanan pedikür işlemleri ve benzeri nedenlere bağlı gelişebilir. Tırnak batması son derece ağrılı ve yaşam kalitesine etki edebilen durumlara yol açabilen bir rahatsızlık durumudur.

Tedavi edilmeyen tırnak batması, ilerleyen durumlarda iltihabın yayılmasına, yumuşak doku enfeksiyonuna, -ender görülse dahi- tedavi edilmemesi halinde kemik enfeksiyonuna neden olabilir.

Tırnak batması nasıl geçer?

Batık tırnak olduğundan şüphelendiğiniz anda doktora gitmeniz tavsiye edilir. Ayakta özellikle yoğun bir şekilde ayak başparmağında oluşan batma, yanma hissi, şişlik vb. durumlar, ayakta normal olmayan hassasiyet, tırnak batmasını işaret ediyor olabilir. Geç kalınması durumunda, basit bir şekilde tedavi edilebilecek bir durumun kötüleşmesine neden olabilirsiniz.

Ayağınızda şüpheli bir durum hissederseniz,

Bu durumda ayağınızı sıcak suda bekleterek durumun geçici olup olmadığını kontrol edebilir, tırnak batmasını erken dönemde teşhis edebilirsiniz. Gün içinde ya da sonunda ayaklarınızı 15-20 dk’lık periyodlarla 3-4 kez sıcak suda bekletin. Kurulayın ve kuru kalmasına dikkat edin. (Ayakların ıslak kalması başka hastalıklara uygun bir ortam yaratacağından ayaklarınızı kurulayın)

Ucu sivri, dar ayakkabılar giymekten kaçının. Dar ve ucu sivri ayakkabılar ayak baş parmağınızın duruşunu bozarak tırnakta deformasyona neden olur. Rahat ayakkabılar giyerek tırnak duruşunun normal olduğundan emin olun.
İnternette okuduğunuz ya da komşunuzdan, arkadaşınızdan edindiğiniz bilgileri lütfen uygulamayın. İşin uzmanı olmayan kişilerin dokunmasına izin vermeyin. Bahsettiğimiz tırnak batmasının uzmanlar tarafından tedavi edilmesi gerekir. Akabinde oluşabilecek travmatik durumlara müdahale edilmesi gerekebilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için mutlaka tedavinizi bir uzman hekimle planlayın.
Peki, tırnak batması bu işlemden sonra da yinelenir mi? Anormal, iyileşmeyen dokuların alındığı durumlarda batmanın tekrar etmesi beklenmez. Sadece tırnağın çekilip iltihaplı ve anormal dokunun alınmadığı durumda tekrar tırnak batması oluşması beklenir.

Tırnak batması hastalığını hafife almayın.

Batık tırnak, hafife alınmaması gereken bir durumdur. Tedavi edilmemesi halinde ilerler ve büyük cerrahi operasyonlara neden olabilir. Bahsedildiği üzere tırnak batması sonucu oluşabilecek enfeksiyon hallerinin doktor tarafından kontrollü bir şekilde antibiyotikler ile tedavi edilmesi gerekebilir. Yarım bilgilerle antibiyotik içerikli pomad, krem, oral yolla kullanılan ilaçları sakın tüketmeyin.
İnternette dolaşan bilgilerle tırnağınıza müdahale etmeyin ve ettirmeyin. Görüntüler size son derece cazip gelebilir. İnandırıcı olabilir ancak sonunda çok daha ağır durumlarla karşılaşmamak için itibar etmeyin. En doğru yöntem, uzman doktorlara müracaat etmektir.

Tırnağınızı sakın çektirmeyin. Tedavisi son derece basit olabilecek bir durumu daha kötüleştirebilirsiniz. Dermatoloji uzmanınız cerrahi operasyona karar vermediği müddetçe asla kendi başınıza böyle bir şeye karar vermeyin. Tırnak çektirmek başlı başına bir operasyon olup, hastane ortamında ve ancak gerekli görülen hallerde uygulanan bir operasyondur. Berberiniz veya diğer konunun uzmanı olduğunu iddia eden kişi, kurum ya da kuruluşlara itibar etmeyin.

Tırnak batması son derece kolay bir işlemle tedavi edilebilir ve tekrarlaması engellenebilir.
Doktorunuza güvenin ve planladığı tedavi dışında yöntemleri unutun.
Dr. Kadriye AKAR

Comments are closed