fbpx

Takı alerjisi nedir? Alerji, aslında vücudun verdiği bir alarm durumudur. Organizmaya giren her türlü antijen ya da patojen, savunma mekanizması tarafından kontrolden geçirilir. Tanımlanamayan ya da zararlı patojen ve antijenler, savunma mekanizması tarafından ya yok edilirler, ya da karantinaya alınırlar. Temas dermatiti adı verilen ve dokunma yoluyla, derinin tepki vermesi olarak tanımlanan alerjik reaksiyonlar, vücutta farklı tepkilere yol açabilir. Bu durum, cilde temas edem maddeye karşı savunma sisteminin verdiği doğal bir tepki sürecidir. Metal alerjisi olarak da adlandırdığımız takı alerjisi, takı malzemelerinin içinde bulunan bir metale karşı gelişen alerjik bir reaksiyondur.

Takı alerjisi nasıl oluşur ve nasıl geçer?

En sık karşılaşılan metal alerjileri, krom, nikel ve civaya karşı gelişen tepkilerdir.
Özellikle nikel, takıların büyük bir çoğunluğunda, elbise aksesuarlarında ve fermuarlarda kullanılır. Vücuda temas eden metal, ciltte, tanımlanamayan madde olarak algılanır ve immün sistem devreye girerek kişiyi uyarır. Bu süreç, takı alerjisinin oluşma sürecidir. Bu alerjinin klasik tıp yöntemleriyle ortadan kaldırılması mümkün değildir. İlaç tedavisi, takı alerjisi için semptomatik tedavi alternatifleri sunar. Ancak, biorezonans ya da biofrekans yöntemiyle takı alerjisini ortadan kaldırmak mümkündür.

Takı alerjisi
Vücuda temas eden metal, ciltte, tanımlanamayan madde olarak algılanır ve immün sistem devreye girerek kişiyi uyarır. Bu süreç, takı alerjisinin oluşma sürecidir.

Takı alerjisine ne iyi gelir?

Alerjide ilaçla tedavi hastayı rahatlatmaya yönelik tedavi seçenekleri sunar. Kaşıntıyı gidermek için kullanılan topikal krem, merhem ya da pomad tarzı bileşiklerle kaşıntı giderilmeye çalışılır. Kaşıntıya bağlı oluşan lezyonlar için, antibiyotik içerikli ilaçlarla enfeksiyon tedavi edilmeye çalışılır. Bununla birlikte kortizon içerikli ya da kortizon içermeyen tedavi alternatifleriyle oluşan reaksiyon hafifletilmeye çalışılır. Klasik tıpta, alerjiyi tedavi eden bir krem, ilaç ya da benzeri bir tedavi şekli (biorezonans haricinde) yoktur. Biorezonans haricinde şimdiye kadar etkili bir formül bulunamamıştır.

Takı alerjisi olanlara koruyucu bir merhem ya da ilaç tavsiye ediyor muyuz?

Kesinlikle hayır. Alerjiden korunmak için bir merhem, krem ya da benzeri bir ilaç vs bulunmamaktadır. Uzman hekiminizin önermediği hiçbir kremi ya da ilaçı ya da benzeri ürünü (şampuan, losyon, solüsyon vb.) asla kullanmayınız.
Alerjiden korunmanın tek yolu, Biorezonans (biofrekans) yöntemi ile tedavi olmak ya da, alerji yapıcı maddeden uzak durmaktır.

Biorezonans, alerjik reaksiyonu ortadan kaldırır.

Biorezonans, alerjiyi tamamen tedavi eder.
Alerjik reaksiyona neden olan maddenin tespit edilmesinden sonra, vücudunuza, alerjiye neden olan maddenin yaydığı frekansı nötrleyerek etkisiz hale getirecek negatif frekans verilir.
Vücudunuzda alarm durumu yaratan maddenin frekansı etkisizleştirildikten sonra, savunma mekanizmanız maddeyle karşılaştığında reaksiyon vermeyecek, böylelikle alerjinizden tamamen kurtulmuş olacaksınız.

Biorezonans terapisi ile alerjiniz tamamen yok olur.

Neye karşı alerjiniz olduğunu nasıl anlarsınız?

Takı alerjisi denince yanlış algılanan durum şu ki, aslında tam olarak neye karşı alerjiniz olduğunu bilemezsiniz.
Takının içindeki saf alaşıma mı, yoksa karıştırılan başka bir alaşıma mı alerjiniz olduğunu tespit etmeniz neredeyse bazen imkansız olabilir. Takı dediğiniz zaman, içinde bulunan nikel, krom, civa gibi madenlere karşı alerjiniz olabilir. Ya da bu madenler takının kendisinde değil de, halkasında kullanılmış olabilir. Siz gümüşe karşı alerjiniz olduğunu düşünürken, aslında nikele karşı alerjik reaksiyon veriyor olabilirsiniz. Zira, gümüş takı veya aksesuarınızın halkası nikelden imal edilmiş olabilir.
Bunun için yapılan özel tesyti mutlaka uygulamak gerekir. Parmak ucunuzdan alınan iki damla kan örneği ile, 10 bine yakın alerjik durum tespit edilebilmekte ve kesin sonuç vermektedir.
Alerji yapan maddeyi merkeze götürerek, alerjinizi tespit ettirip tedavinizi olabilirsiniz.

Dr. Kadriye Akar, Dermatoloji & Kozmetoloji Uzmanı

Categories:

Comments are closed