fbpx
Işık dolgusu

Işık dolgusu nedir?

Işık dolgusu, yüz ve dudak dolgusunda olduğu gibi, yüzümüzün, zamana ve yer çekimine bağlı oluşan olumsuzlukları gidermek için kullandığımız estetik uygulamalardan bir tanesidir.

Son derece başarılı ve uzun süreli etkisiyle, gözlerimizin altında oluşan olumsuzluklara karşı müthiş bir buluş. Yapısında bulunan, yüz ve dudak dolgusunda kullanılan maddenin aynısı “Hyalüranik Asit” ancak yapısı tamamen farklı ve gözaltlarına özel.

Gözaltlarımızda çökmeler ve morarmalar neden olur?

Erkek ve kadın, farketmeksizin, zamanla tüm cildimizde olduğu gibi, gözaltlarımızda da değişiklikler olur. Genetik faktörler, stres, uykusuzluk, yetersiz beslenme, yanlış diyet, madde ve alkol kullanımına bağlı nedenlerle de, gözaltlarımız son derece çabuk etkilenir. Gözümüzü çevreleyen septum (göz çevresinde bulunan yağ tabakası) değişime uğrayarak, kırışıklık, torbalanma ya da morluklara neden olur. Gözaltlarımızda oluşan minik değişiklikler, ışığın etkisiyle de olduğundan çok daha abartılı görünür.

Işık dolgusu gözaltlarında ne kadar etkili?

Zamanla, göz yapısındaki değişimler, yüzümüze çökme, şişme, kırışma, morluklar şeklinde döndüğünde, başvurduğumuz yöntemlerden birisi hatta en etkilisi, ışık dolgusu olur. Işık dolgusu, yüz ve dudak dolgusunda uyguladığımız son derece mükemmel bir uygulama. Aynen yüz ve dudak dolgusunda olduğu gibi içeriğinde ‘Hyalüranik Asit’ var. Ancak bu tamamen farklı. Yüz ve dudak dolgusunda uyguladığımızdan çok daha ince ve narin bir yapıda.

Yüz dolgusunda kullanılan madde gözaltlarına uygulanır mı?

Bu dolgunun maddesi tamamen göz altları için üretilmiştir. Uygulama alanında yayılır, birikim yapmaz ve komplikasyon oluşturma riski yok denecek kadar düşüktür. Uygulaması son derece kolay ve acısızdır. Uygulama öncesi lokal anestezi uygulanarak hastanın ağrı, acı duyması önlenir.

Işık dolgusu etkisi ne kadar sürer?

Gözaltı morlukları, torbalanmalar, çökmeler ve kırışıklıklar için müthiş etkilidir. Etkisi 8-12 ay kadar sürer. Bu süre sonunda yenilenir. Erkeklere ve kadınlara başarılı bir şekilde uygulanır. Her cilt tipine uygundur. Yukarıda bahsettiğimiz gibi dudak dolgusu ve yüz dolgusundan tamamen farklı bir yapısı vardır. Asla yüz dolgusu ve dudak dolgusu maddesiyle karşılaştırılmamalıdır.

Yüz dolgusu ve dudak dolgusu maddesiyle ışık dolgu yapılmaz. Bu dolgu için dolgu maddesi bahsettiğimiz gibi tamamen özeldir. Eğer yüz dolgusunda kullanılan madde ile dolgu yapılırsa, ciltte toplanmalar, yumrular, cilt altı birikimleri görülebilir. Bu tür uygulamalar geçmişte denenmiş ve komplikasyonlar görüldüğünden vazgeçilmiştir. Bir hasta olarak, ışık dolgusu yaptırmaya karar verdiğinizde mutlaka içeriğini sorunuz ve öğreniniz.

Asla bir hekim kontrolünde olmaksızın, dolgu yaptırmayın. Maalesef çevremiz bu tür uygulamaları, uygunsuz yer ve kişilere yaptıran insanlarla her geçen gün kalabalıklaşıyor. Sonradan tedavisi daha zor durumlardan kaçınmak için bir uzman hekim ve hastane ortamını sağlayan klinik ve muayenehaneleri tercih edin.

Gözlerinizin altındaki morluklar, çökmeler ve yaşlanma belirtilerini gidermek için son derece etkili bir yöntemdir.

Uzm. Dr. Kadriye AKAR
Dermatoloji Uzmanı

Comments are closed