fbpx
IPL (Intense Pulsed Light)

IPL (Intense Pulsed Light) tedavisi nedir?

Teknoloji, insan sağlığının ve sağlık dünyasında kadın güzelliğinin hizmetinde son derece başarılı cihazlar geliştirmektedir. Lazerler, cilt ve cilt altı hastalıklarının tedavisinde muhteşem sonuçlar veren gelişmelerle hastalarımızın yüzünü güldürmektedir. IPL, bu teknolojik gelişmelerden bir tanesidir. IPL (Intense Pulsed Light, 400-1200 nm ışık verme potansiyeline sahip, cilt yüzeyi ve cilt altı dokularda etki gösteren bir teknolojik cihazın adıdır. Lazerlerden farklı olarak -yayılan- bir ışık atımı yapabilme özelliğine sahip olmasıdır. Lazerler ise doğrudan ışık atımı özelliğine sahiptir.

IPL (Intense Pulsed Light) ile cilt dokusu nasıl tedavi edilir?

IPL cihazında kullanılan filtreler ile ışığın dalga boyu değiştirilebilir. Bu nedenle cilt dokusunun farklı derinliklerinde etki gösterir. Atım gücü, atım süresi gibi parametreler kullanıcı tarafından değiştirilebilir ve farklı endikasyonlarda kullanım için ayarlanabilir. Bu nedenle;

  • Epilasyon
  • Akne tedavisi
  • Cilt lekeleri
  • Kırışıklık tedavisi
  • Çatlak tedavisi
  • Telenjiektazi (Kılcal damar) tedavileri yapılmaktadır.

IPL hangi lekelerde kullanılır?

IPL, çiller, yaşlılık lekeleri, güneş lekesi, hamilelik ve doğum lekeleri tedavisinde kullanılabilir. IPL, tek başına leke tedavisinde kullanılabildiği gibi  diğer leke açıcı yöntemlerle beraber kullanılabilir.
Melazma türü güneş lekelerinde cilt yenileme ve diğer lazer cihazları ile birlikte daha iyi sonuçlar alınır. Çillerde tek başına veya renk lazeri ile birlikte kullanılabilir.

IPL (Intense Pulsed Light) leke tedavisinde nasıl kullanılır?

IPL ile leke tedavisinden önce cilde sürülen jel hem ışığın yayılmasına hem de cildin soğutulmasına yardımcı olur. IPL cihazını kullanacak kişinin mutlaka uzman hekim olmasına ve işlemi yapan sağlık kurumunun yetkili ve oluşabilecek komplikasyonları giderecek sağlık ekibine sahip olmasına dikkat edin.

IPL leke tedavisinde kaç seans ve hangi sıklıkta kullanılır?

IPL ile leke tedavisi 2 ila 6 seans sürebilir. Seans aralıkları 3-4 hafta’dır. Seans sayısı lekenin derinliği, lekenin rengi, cildin rengi ve lekenin cinsine göre değişkenlik gösterir.

IPL leke tedavisinden sonra ciltte iyileşme süreci nasıldır?

İşlemden hemen sonra kişiler gündelik hayatına dönebilir. Leke tedavilerinde lekede bir hafta kadar süren geçici koyuluk görülür. Kabuklar döküldükten sonra leke kaybolur veya açılır. Nadiren de olsa kişilerde ciltte kızarma görülebilir.

IPL ile leke tedavisinde nelere dikkat edilmelidir?

IPL ile leke tedavisinden önce ve sonra güneşlenmekten ve güneş altında kalmaktan kaçınılmalıdır. Güneşe çıkarken, en az 30 faktörlü güneşten koruyucu düzenli olarak sürülmelidir.

Dermatoloji&Kozmetoloji Uzmanı
Doktor Kadriye Akar

Comments are closed