fbpx
Botox

Botox, kırışıklık tedavisinde en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biri ve en etkilisidir. Sanılanın aksine yılan zehiri değildir. Bir çeşit bakteriden salgılanan bir toksindir. Az miktarda uygulandığında kasın aktivitesini geçici olarak bloke ederek kırışıklığın tedavisini sağlar. Ülkemizde ve diğer batı ülkelerinde uygulanma sıklığı giderek artarken, günümüzde (ABD’de) yılda 3 milyon kişinin kırışıklık tedavisinde botoks uygulamasını tercih ettiği bilinmektedir. Botoks; sadece kırışıklık için değil birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaya devam etmektedir.

Botox hangi durumlarda kullanılır?

Botoks genellikle yüz, kaş ortası, göz çevresi ve alındaki kırışıklıklarda kullanılır. Ağız çevresindeki dikey minik çizgilenmelerin tedavisinde de tercih edilebilir. Botox kırışıklık haricinde de birçok alanda kullanılır. Şaşılık tedavisi, el, ayak ve koltuk altı terlemeleri, migren tedavisi, diş gıcırdatması ve diş sıkma problemleri, idrar kaçırma tedavisinde de botox başarıyla uygulanabilir.

Kimlere yapılır? Ağrı verir mi? Yaş sınırlaması var mıdır?

Botoks işlemini 25-65 yaş aralığındaki herkes yaptırabilir. Genellikle ağrısız bir işlemdir ancak kişi çok hassas ise ya da iğne korkusu varsa lokal anestezik krem uygulanarak işlem yapılabilir. İşlem sonrası enjeksiyon yerinde hafif kızarıklıklar ve şişlikler olabilir. Bunlar kısa sürede geriler.

Botoks öncesi dikkat edilmesi gerekenler?

Botoks işleminden önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. İşlemden en az bir hafta önce aspirin ve türevi ağrı kesiciler, kan sulandırıcı ilaçlar, ginkgo, ekinezya, sarımsak, yeşil çay, balık yağı, vitamin E ve C alınmamasına özen gösterilmelidir.

Botox sonrası dikkat edilmesi gerekenler?

Botoks işlemi sonrası 4 saat boyunca yatılmaması, öne eğilmemesi, botoks uygulanan bölgeye masaj yapılmaması, ağır sporlardan kaçınılması, hamama, saunaya ve duşa girilmemesi gerekir. Gerekli talimatları hekiminiz size söyleyecektir. Talimatlara uymanız tavsiye edilir.

Botoks etkisini ne zaman gösterir?

Botoks işleminden 2-3 gün sonra etkiler görülmeye başlar ve 10-14. günde tam olarak ortaya çıkar.  Botoksun etkinliği 4-6 ay sürer.  Yıllar sonra kırışıksız bir yüze sahip olmak için botoksun senede iki ya da üç kez yapılması önerilir.

Comments are closed