Menü Kapat

Botoksla ilgili doğrular ve yanlışlar

Botoksla ilgili doğrular ve yanlışlar

Paylaşın

Botoksla ilgili doğru ve yanlışlar. Botoks ile ilgili sorular her zaman var olacaktır. Biz de dilimizden döndüğünce botoks soruları güncellemesi yapmak istedik. Zaman zaman sizden gelen talepler üzerine yazılarımızı yenilemeye devam edeceğiz.

Yaşam ve yaşamın getirdiği olumsuzluklar günler akıp giderken yaşadığımız anlar yüzümüze yansır. Gülerken gözlerimizi kırarız, konuşurken kaşlarımızı kaldırırız ya da çatarız. Yaptığımız her hareket zaman içinde mimik çizgilerinin oluşmasına neden olur.

Ciltte oluşan yumuşama ve sarkmalar da eklendiğinde, ciltteki yaş alma belirtileri gözle görülebilir hale gelir. Teknolojinin ve tıpta uygulanan yöntemlerin gelişmesiyle yaşanan olumsuzlukların cilde yansıması engellenebilir ya da en azından hafifletilebilir.

Deride oluşan her yaşlılık belirtisi ameliyatla giderilmez. Yapılan ameliyatlar özellikle ileri yaşlarda yapıldığında riskli dahi olabilir. Her gün gelişen yöntemler ile kişinin günlük yaşantısını aksatmadan fazla risk taşımadan tedavi artık mümkün hale gelmiştir.

Botoksla ilgili doğru ve yanlışlar için uzman hekimlere danışın.
Botoksla ilgili doğru ve yanlışlar için uzman hekimlere danışın.

Botoksla ilgili doğru ve yanlışlar

Yaş alma karşıtı tedavi denince toplumumuzda en sık hatırlanan ve bilinen yöntem Botoks tedavi yöntemidir. Kırışıklık giderici yapılan her işlem ‘Botoks’ olarak değerlendirilmekte ve isimlendirilmektedir.

Botoks nedir? Botoks ilacı nedir?

Botoks Clostridium Botulinum isimli bakteriden elde edilen, kasları bloke ederek gevşetmek için kullanılan bir ilaçtır. Botoks yıllardır kozmetik dermatoloji dışında farklı hastalıkların

Botoksa erken yaşta başlamak sakıncalı mıdır?

Botoks, hareketlerin tekrar edilmesi ile oluşan mimik çizgilerinin oluşmasını engellemek ve dolayısıyla kırışmaların önüne geçmek  için kullanılır. Erken yaşta başlanmasının zararı olmaz aksine yararı vardır. Kasların kasılması ne kadar erken yumuşatılırsa o kadar az kırışıklık oluşur.

Botoks bakışlarımı şaşı mı yapar?

Nasıl bakmak istediğiniz, yaptırdığınız botoks işleminin dozu ile alakalıdır. Özellikle göz çevresinde oluşan kırışıklıklar için fazla dozda botoks kullanımı şaşkın bakışa neden olabilir. Bu bölgede oluşan kırışıklıklar az miktarda Botoks ve vitamin enjeksiyonu ile yapıldığında sonuç doğal ve tatmin edici olmaktadır.

Botoksu ileri yaşta yaptırabi̇li̇r mi̇yi̇m?

 Botoksla ilgili doğru ve yanlışlar için doğru kaynak kesinlikle uzman hekimler olmalıdır.
Botoksla ilgili doğru ve yanlışlar için doğru kaynak kesinlikle uzman hekimler olmalıdır.

70 yaş üstü hastalarda kas ve sinir fonksiyonları bozulduğundan botoks enjeksiyonu bu kişilerde önerilmez. Bu yaş gurubunda kırışıklıklara, deride kollajen ve elastin azalmasına bağlı sarkmalar da eklendiğinden farklı tedavi seçenekleri oluşturulmalıdır.

Botoks ilacı vücuda zarar veri̇r mi̇?

Botoks sanıldığı gibi bir zehir değil, bir ilaçtır. Bölgesel olarak etki eder ve dolaşıma geçmez. Farklı hastalıklarda çocuklarda da kullanılabilir. Özellikle migren hastalarında sık tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Sonuç olarak doğru kişiye doğru zamanda uygulandığında sakıncası yoktur.

Botoksla ilgili doğru ve yanlışlar, her kırışıklık botoks i̇le düzeli̇r mi̇?

Botoks sadece mimik çizgilerine uygulanabilir. Mimik çizgileri aynı hareketi gün içinde sık tekrarlamakla oluşur. Hareket edildiğinde ve hareketsiz durumda çizgilerde değişiklik olmuyorsa bu kırışıklık için Botoks uygulaması doğru bir yöntem değildir.

Botoksla ilgili doğru bilgi için, sağlıklı bilginin kaynağı, dermatoloji uzmanlarıdır.
Botoksla ilgili doğru bilgi için, sağlıklı bilginin kaynağı, dermatoloji uzmanlarıdır.

Botoks uygulamasi ağrılı bir işlem midir?

Botoks uygulaması iğne ile uygulanan bir yöntemdir. Ağrı hissi kişiden kişiye farklılık gösterir. İlk uygulamalarda, ağrıya hassas kişilerde uygulama öncesi 15-20 dakika lokal anestezik bir krem uygulanarak ağrı hissi yok edilir.

Botoks yaptırmak ne kadar zamanımı alır?

Botoks tedavi süresi ortalama 5 dakikadır. Öncesinde sürülen krem ile birlikte en fazla 30 dakika alan bir işlemdir.

Botoks öncesi̇nde neler yapılmalı yada yapılmamalı?

Botoks öncesinde ağrı kesici ve bazı romatizmal ilaçların alımı (yaklaşık bir hafta önce) kesilmelidir. Uygulama öncesi alkol alımına dikkat edilmelidir. Alkol ve bu ilaçların alımı işlem sırasında kanama riskini arttırarak morarmaya neden olabilir.

Botoks sonrasinda neler yapılmalı yada yapılmamalı?

Botoks işlemi sonrası yaklaşık 10 dakika soğuk buz uygulaması morarmayı önlemek için uygulanır. İşlem sonrası 3 saat başın öne ve arkaya eğilmemesi gerekir. Bu süreyi tamamlayan kişi normal yaşam akışına devam edebilir.

Botoks yaptırmayı kesersem, eskiye mi dönerim?

Botoks yaptırmayı keserseniz, eskisinden daha kötü olmazsınız. Bıraktığınız yerde kalırsınız. Ancak doğal yaşlanma süreciniz devam edeceğinden doğal olarak kırışmalarınız oluşacaktır.

 Botoksla ilgili doğru ve yanlışlar için, Uzm. Dr. Kadriye Akar (Dermatoloji & Kozmetoloji Uzmanı)
Botoksla ilgili doğru ve yanlışlar için, Uzm. Dr. Kadriye Akar (Dermatoloji & Kozmetoloji Uzmanı)

Botoks yaptırmaya devam edersem yüzümde sarkma olur mu?

Botoks yaptırmaya devam ederseniz yüzünüzde sarkma olmaz. Ancak yaş ilerledikçe destek dokusunda zayıflamaya bağlı sarkmalar oluşabilir ve bu botoks etkisi ile karışır.

Botoks uygulaması sonrası yüzde şi̇şme olur mu?

Botoks uygulaması sonrası yüzde şişme olmaz. Eğer bir şişme olursa, kullanılan ilaca bağlı yan etki olabileceği düşünülmelidir.

Botoksla ilgili doğrular ve yanlışlar, dudaklara botoks yapılabi̇li̇r mi̇?

Dudaklara yapılan botoks, doğru bir uygulama değildir. Ancak dudak çevresinde oluşan ince çizgiler için küçük dozlarda uygulama yapılabilir.

Botoksla ilgili doğru bilgiler, Uzm. Dr. Kadriye Akar (Dermatoloji & Kozmetoloji Uzmanı)
Botoksla ilgili doğru bilgiler, Uzm. Dr. Kadriye Akar (Dermatoloji & Kozmetoloji Uzmanı)

Botoks etki̇si̇ hemen başlar mı?

Botoks etkisi ortalama 3 günde başlar ve 15 günde maksimum etkinliğe ulaşır. İlk 15 gün içinde zaman zaman simetrik olmayan etkiler görülebilir. Her kas aynı derece etkilenmez. 15 günün sonunda gerekirse uygun eklemeler ve düzeltmeler yapılabilir.

Botoks fiyatı nedir? Etkisi ne kadardır?

Botoks fiyatı merkezden merkeze farklılıklar içerir. Ancak bilinmelidir ki, kesinlikle botoks uzman hekim kontrolünde uygulanması gereken bir üründür. Ucuz botoks fiyatı sizi kesinlikle aldatmasın.

İlk uygulamanın etkisi kısadır ve ortalama 4-6 ay kadar sürer. Yapılan her Botoks uygulaması ile bu süre uzar ve 8-12 aya kadar çıkabilir

Botoks uygulaması terleme tedavi̇si̇ için uygun mudur?

Uygulama; koltukaltı, el ve ayak bölgesinin aşırı terlemesinde kullanılan etkili ve güvenilir bir yöntemdir. Terlemeyi, etki süresi boyunca engelleyerek, terleme tedavisinde etki yapar.

Botoks ile ilgili merak ettikleriniz için diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz

Uzm. Dr. Kadriye Akar, Dermatoloji ve Kozmetoloji Uzmanı (Cildiye Doktoru, Cildiyeci)

shares