fbpx
Böcek ısırığına kolonya sürülmesi yanlış-Habertürk

Böcek ısırığına kolonya sürülmesi yanlış-Habertürk

Dermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Akar, böcek ısırmalarına karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili bilgiler verdi.

Böcek ısırığına kolonya sürülür mü?
Basit bir sivrisinek ısırığından akrep sokmalarına kadar geniş bir yelpazedeki ısırmaların bir kısmının çok önemsiz olduğunu belirten Akar, şiddetli alerjik reaksiyonlara yol açabilen bazı ısırıkların önem arz ettiğini dile getirdi.

Böcek ısırığına kolonya sürmeyin. Hekime danışın.

Bazı böcek ısırıklarından bir hafta sonra bile ciddi alerjik reaksiyonların ortaya çıktığını söyleyen Akar, böcek ısırığına bağlı yaralı enfeksiyonlar ve ciltteki enfeksiyonların kişilere ciddi rahatsızlıklar verdiğini anlattı. Isırıklar sonucunda yanlış uygulamalar yapabildiğini hatırlatan Akar, “Böcek ısırmasına maruz kalan bazı kişiler bir hekime başvurmak yerine kolonya sürerek bunu gidermeye çalışıyorlar. Yapılan en büyük yanlışlardan biri budur.” dedi.

Genellikle köy yerlerinde hayvan besiciliği ile uğraşan kişilerin ısırmalarda karşı karşıya kaldıklarını bildiren Akar, “Isırmadan dolayı bir takım enfeksiyonların vücuda bulaşmasından kaynaklanan ensefalit enfeksiyonlarından tutun da basit deri enfeksiyonlarına kadar enfeksiyonlara aracılık ediyor.” diye konuştu.

Enfeksiyonun yanında bir takım alerjik reaksiyonların ortaya çıkabildiğini ifade eden Dermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Akar, şu bilgileri verdi: Böcek ısırmasının olduğu yerde lokal şişme, kızarıklık gibi reaksiyonlar görülebilir. Bunun yanı sıra anaflaktik şok denilen vücutta kas krampları, tansiyon düşüklüğü, midede kasılmalar ve midede bulantılar gibi anaflaktik yan etkiler ile karşılaşılabilir. Bu nedenle böcek ısırıklıklarına karşı tedbir almak gerekir.

Isırıklara karşı alınması gereken tedbirler konusunda da uyarılarda bulunan Akar, piknik alanı gibi yerlerde, giysilere dikkat edilmesini istedi. Vücudu kapatacak giysiler giyilmesi gerektiğini hatırlattı ve “Parlak giysilerden kaçınılması, çiçek kokusu gibi kokulardan uzak kalınması gerekiyor. Ayrıca yiyecek ve içeceklerin üstünün açık kalmaması lazım. Özellikle yaz aylarında seyahat ederken araba camlarının açık olmasından dolayı bu olaylar ile sık karşılaşılıyor. Evlerde de açık olan kapı ve pencerelere sineklik takılmalı.” dedi.

Akar, dikkate alınmayan bazı ısırıkların aşırı kızarıklığa, kaşınmalara ve o bölgede yerel enfeksiyonlara yol açabildiğini vurguladı.
Kaynak: Habertürk

Categories:

Tags:

Comments are closed