fbpx

Bebeğinizin cilt bakımına dikkat!-Milliyet

Son yıllarda birçok yenidoğan ünitelerinde bebek hemen yıkanmamakta, böylece mumsu maddenin koruyucu tabaka özelliğinden yararlanılmaktadır.

Bebeğinizin cilt bakımı ile ilgili, Dermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Akar, şunları söyledi: “Beklenen doğum süresi geçmiş bebeklerin cildi buruşuktur ve doğumu izleyen haftalar içinde pul pul dökülür. Bu fizyolojik, normal bir durumdur. Doğumu izleyen ilk günlerde tıbbı önemi olmayan, anneden bebeğe geçen hormonların etkisiyle ufak sivilceye benzeyen kırmızı döküntü özellikle bebeğin yüzünde belirir ve yalnızca cildin temizliğine dikkat edilerek kısa sürede kaybolur. Ancak, yine ilk günlerde bebeğin yüz ve vücudunda ufak, kırmızı zemin üzerinde sarı baş veren döküntüler deri enfeksiyonu habercisidir.”

Sakallı ve Bıyıklı Kişiler Bebekleri Öperken Dikkat

Akar özellikle yenidoğan bebeklerinin ciltlerinin çok hassas olduğunu ve buna göre dikkatli olunması gerektiğini belirtti: Bebeklerin sakallı ve bıyıklı kişiler ve ıslak öpenler tarafından sık öpülmeleri ciltte tahrişe yol açar, cildin direncini düşürür ve üzerine kolaylıkla infeksiyon binmesine neden olur. Allerjiye yatkın, atopik bünyeli bebekler de tahrişten uzak tutulmalıdır. Bebek ekzemaları atopik bebeklerin en önemli sorunudur ve mutlaka uzman tarafından değerlendirilmelidir.

Bebeğinizin cilt bakımı, koruma önemlidir.

Bebeğin giysilerini deterjan ile yıkamayın! Sabun tozlarını tercih edin. Bol suyla durulayıp mümkün oldukça güneşte kurutun ve mutlaka ütüleyin.
Dr. Kadriye Akar sözlerine şöyle devam etti: Sık sık altını değiştirerek cildin idrar ve dışkı ile uzun süre temasını önleyin. Yeni doğan döneminde bebeğin gece altını değiştirmeme, böylece uykusunu bölmeyip buna alıştırmamak gibi, bebeğin bakımına yardımcı olan yaşlıların genç annelere önerdikleri, tembellik kokan yaklaşımlar vardır. 5-6 saat gibi uzun süre idrar veya dışkı ile temas eden cilt ileri derecede kızarmakta, cildin yapısal özelliğine göre bazı bebeklerde yer yer çatlayarak kanamakta, üzerine binen bakteri ve mantarlarla her idrar değdiğinde bebek canı çok yanarak uzun süre ağlamaktadır.

Bebeğinizin cilt bakımı için altını temizleyin ve havalandırın

Bu tip pişiklerin tedavisi uzun süre almaktadır. Bebeğin altı her 3-4 saatte bir değiştirilmeli, her seferinde ılık suyla yıkanarak kurulanmalı, kısa süre altı açık bırakılıp havalandırılmalı, iyice kuruduğu görüldükten sonra bebek yağı ince bir tabaka şeklinde sürülüp kapatılmalıdır.
Bebeğin güneşle buluşmasında dikkat edilmesi gereken önemli diğer nokta ise pencere camlarının yaralı güneş ışınlarını kırması ve D vitamini yapılması için gerekli dalga boyundaki güneş ışınının camdan geçememesidir. Pencere camı bu durumda büyüteç özelliği gösterip bebeğin cildinde hafif yanığa neden olabilir. Bu nedenle güneşlenme açık havada yapılmalıdır. Bebeğinizin cildinde herhangi bir cilt sorunu olursa hemen doktorunuza başvurun.
Kaynak:Milliyet

Categories:

Tags:

Comments are closed