Menü Kapat

Botox (Botoks)

Botoks

Kırışıklık tedavisinde en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden olan botoks, sanılanın aksine yılan zehiri değildir. Bir çeşit bakteriden salgılanan bir toksindir.
Az miktarda uygulandığında kasın aktivitesini ‘geçici olarak’ bloke ederek kırışıklığın tedavisini sağlar. Ülkemizde ve diğer batı ülkelerinde uygulanma sıklığı giderek artarken, günümüzde (ABD’de) yılda 3 milyon kişinin kırışıklık tedavisinde botoks uygulamasını tercih ettiği bilinmektedir.
Botoks; sadece kırışıklık için değil birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaya devam etmektedir.

04

Botoks, tüm dünyada kırışıklık tedavisi için en çok kullanılan yöntem olma özelliğini korumaktadır. 

Botoks Hangi Durumlarda Kullanılır?

Botoks genellikle yüz, kaş ortası, göz çevresi ve alındaki kırışıklıklarda kullanılır. Ağız çevresindeki dikey minik çizgilenmelerin tedavisinde de tercih edilebilir. Botox kırışıklık haricinde de birçok alanda kullanılır. Şaşılık tedavisi, el, ayak ve koltuk altı terlemeleri, migren tedavisi, diş gıcırdatması ve diş sıkma problemleri, idrar kaçırma tedavisinde de botox başarıyla uygulanabilir.

06

Botoks, cinsiyet farkı olmaksızın tüm bireylere uygulanabilir. Son dönemde; erkek hastaların da kırışıklık tedavisi için hastanemize başvurduğu gözlenmektedir.

Botoks Kimlere Yapılır? Ağrı ve Acı Yapar mı? Yan Etkisi Var mıdır?

Botoks işlemini 25-65 yaş aralığındaki herkes yaptırabilir. Genellikle ağrısız bir işlemdir ancak kişi çok hassas ise ya da iğne korkusu varsa lokal anestezik krem uygulanarak işlem yapılabilir. İşlem sonrası enjeksiyon yerinde hafif kızarıklıklar ve şişlikler olabilir. Bunlar kısa sürede geriler.

Botoks01

Botoksun, düzenli olarak kullanıldığında, yüz kırışıklıklarında kalıcı tedavi sağladığı gözlenmiştir. 

Botoks Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Botoks işleminden önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. İşlemden en az bir hafta önce aspirin ve türevi ağrı kesiciler, kan sulandırıcı ilaçlar, ginkgo, ekinezya, sarımsak, yeşil çay, balık yağı, vitamin E ve C alınmamasına özen gösterilmelidir.

02

Etkisi 2-3 gün içinde görülen botoksun düzenli uygulamasında herhangi bir sorun ya da  yan etki bildirilmemiştir.

Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Botoks işlemi sonrası 4 saat boyunca yatılmaması, öne eğilmemesi, botoks uygulanan bölgeye masaj yapılmaması, ağır sporlardan kaçınılması, hamama, saunaya ve duşa girilmemesi gerekir.

Botoks Etkisini Ne Zaman Gösterir? Kalıcı mıdır?

Botoks işleminden 2-3 gün sonra etkiler görülmeye başlar ve 10-14. günde tam olarak ortaya çıkar.  Botoksun etkinliği 4-6 ay sürer.  Yıllar sonra kırışıksız bir yüze sahip olmak için botoksun senede iki ya da üç kez yapılması önerilir.
Dolgu hakkında bilgi edinmek için yüz dolgusu-dudak dolgusu yazımızı okuyun.
Dr. Kadriye AKAR