Menü Kapat

Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi Nedir?

Ensenin üst kısmında bulunan ve dökülmeme özelliğine sahip sağlıklı saç köklerinin lokal anestezi altında dökülme meydana gelen bölgeye tek tek ekilmesi işlemine saç ekimi denir.

Saç Ekimi Öncesi yapılması gerekenler;

Saç ekimi işleminden 1 hafta önce alkol ve kan sulandırıcı ilaç kullanılmamalıdır. Çay ve kahve tansiyonu yükselteceği; sigara ise kan dolaşımını olumsuz etkileyeceği için kullanılmaması önerilir. Merkezimize gelmeden önce saçlarınızı tıraş ettirmenize gerek yoktur. Saç ekimine uygun şekilde bizim tarafımızdan yapılır.

Saç Ekimi Kaç Saat Sürer?

Saç ekim süreci yaklaşık 4-5 saat sürer. Bu süre ekilecek bölgeye göre farklılık gösterebilir. Tüm işlem boyunca sabit pozisyonda durmaz. Gazete, dergi okuyabilir; televizyon seyredebilir. Mola vererek tuvalet ve yemek ihtiyaçlarını karşılayabilir.

FUE Tekniği Nedir?

FUE tekniği ense bölgesinden tek tek saçların alınarak dökülen bölgeye iz bırakmadan ekilmesi işlemidir. Saç kalınlığına ve greft boyutuna göre hazırlanan aletlerle kanallar açılır. Özel pensetlerde saç kökleri zedelenmeden yerleştirilir.

Saç Ekimi Sonrası neler yapılmalı;

Saç ekimi sonrasında kronik bir ağrı görülmez. Sadece ilk günler hassasiyetten dolayı ağrı hissedilebilir; bu da gayet doğaldır.
Saçlar 3 gün sonra hekimin önerdiği özel şampuanla yıkanır. 15 gün boyunca her gün bu ürünle yıkama yapılmalıdır. Daha sonra istediğiniz şampuana dönebilirsiniz.

  • 1 ay boyunca futbol, halter gibi ağır ve travmaya müsait sporlar yapılmamalıdır.
  • Ağırlık kaldırılmamalıdır.
  • Sauna ve hamama girilmemelidir.
  • Saç köklerinin çıkma evresinde minik sivilceler çıkabilir. Daha sonra kendiliğinden geçer.
  • Kıl dönmesi sorunuyla karşılaşılmaz.

Saçlar Ne Zaman Çıkmaya Başlar?

Ekilen saçlar 3-4 ay sonra 1-1,5 cm boyutunda çıkmaya başlar. 6-7 ay sonra ise tamamen uzar.

Ekilen Saçlar Yeniden Dökülür mü?

Ense bölgesindeki sağlıklı saç köklerinden alındığı için yeniden dökülme olmaz. Erkeklerde saç dökülmesinin en önemli nedeni androjenik hormonlardır. Ense bölgesindeki saçlar bu hormondan daha az etkilenir.