Menü Kapat

Vitiligo

Vitiligo

Vitiligo deride yer yer beyaz plaklar şeklinde karşımıza çıkan nedeni belli olmayan hastalık grubundandır. İmmun sistemdeki bir bozukluktan kaynaklandığı düşünülmektedir. Vücuttaki immun sistem bozukluğu neticesinde derinin rengini veren melanosit dediğimiz hücreler yer yer haraplanır. Vitiligo otoimmun bir hastalık olduğu için beraberinde başka hastalıkların olup olmadığı da araştırılmalıdır. Örneğin vitamin b12 eksikliği, tiroit iltihaplanmaları, şeker hastalığı ve diğer otoimmun hastalıklar açısından araştırma yapmak önemlidir.
Yıllardır vitiligonun tedavisi için çeşitli araştırmalar yapılmış ancak tam bir netice veren tedavi henüz bulunamamıştır. Ancak, vitiligo plaklarını azaltmak ve deri ile uyumunu sağlamak için uygulanan lazer tedavileri olumlu sonuçlar vermektedir.

Excimer lazer ile vitiligo tedavisi

Yazının öncesinde bahsettiğimiz gibi, vitiligo hastalığının tıbben kabul edilmiş tedavisi henüz mevcut değildir. Bu ve benzeri hasta gurupları, alternatif tıp ve daha kötü ticari zihniyetler tarafından sömürülmektedir. Vitiligo, henüz klasik tıpta tedavi edilemeyen bir hastalık türü olmakla birlikte, vitiligo plaklarında, excimer lazer tedavisi sonrası küçülmeler gözlenmektedir.