Menü Kapat

Ameliyatsız yüz germe (Ultherapy)

Ultherapy yöntemi, yüzdeki sarkmaları ameliyatsız olarak toparlar.
Ultherapy yöntemi, yüzdeki sarkmaları ameliyatsız olarak toparlar.

Zamana bağlı olarak, cildimizde sarkmaların oluşması normaldir. Yer çekimi ve yaş alma (yaşlanma), cilt altı dokularımızda boşlukların oluşmasına neden olur. Kolajen üretiminin azalması, cildimizin esnekliğinde azalmaya neden olarak, sarkma sürecini hızlandırır.

Cildimizde oluşan sarkmalara uygulanan tedaviler nelerdir?

Cildin zaman içinde kırışması, sarkması ve çökmesi gibi yaşam sürecinin işleyişine bağlı gelişmelerin geri dönüşümlü olarak tedavisi mümkün olmayabilir. Ancak, yaş alma sürecinin yavaşlatılması ve bozulan cilt dokusunun onarılarak kısmen genç bir görünüm sağlanması mümkündür.

Teknoloji, güzelliğin her aşamasında bizlere destek olacak ürünlerle yardımımıza koşmaktadır. Dolgu ve botoks gibi işlemlerle kırışmaların azaltılması ve ciltte oluşan derin çizgi ve çökmelerin toparlanması mümkün olmaktadır. Bununla birlikte gelişen teknoloji, bizlere çok daha acısız ve daha uzun etkili yöntemler de sunmaktadır. Lazerler ve lazer ışıklarını kontrollü bir şekilde kullanmamıza olanak tanıyan teknolojik cihazlar güzellik ve gençlik kazanma yolunda en büyük desteğimiz olmaktadır.

Ultherapy nedir? Ve sarkmaların önlenmesinde nasıl etki gösterir?

Daha önce bahsettiğimiz üzere, boyun ve yüz sarkmalarında, cilt altı dokularının fibroblast ve kolajen salgısının azalmasına bağlı olarak esnekliği azalır ve sarkma dediğimiz, yer çekimi etkisi görülür.

Cilt altı dokularının, (cilt altına) gönderilen ısı ile uyarılması sonucu, bölgede oluşan mikro hasarlar, cildin uygulama bölgesinde yeniden kolajen üretimini sağlar. Yeniden salgılanmaya başlayan kolajen ve fibroblastlar ile cilt esnekliğini geri kazanır. Bu sayede sarkmalar kendiliğinden tedavi olur.

Ultherapy yöntemi gerçekten etkili mi?

Ultherapy yöntemi ile cilt sarkmalarının tedavisi, yurt dışında binlerce hasta üzerinde uygulanan son derece başarılı bir yöntemdir ve U.S. FDA (U.S. Food and Drug Administration) tarafından onaylıdır (*)

Ultherapy yöntemi sadece yüz ve boyun bölgesinde mi etkilidir?

Ultherapy yöntemi ile cilt sıkılaştırma, vücudun istenen her bölgesine rahatlıkla uygulanabilir ve son derece olumlu sonuçlar almamıza yardımcı olur. Boyun, gıdı, yanaklar, göz çevresi, dekolte, kalça, bacaklar gibi vücudun gereksinim duyan bölgelerinde uygulanabilir.

Uygulama ne kadar sürer? Ne kadar kalıcıdır?

Ultherapy yöntemi; 30 ile 60 dakika arasında süren tek bir seans olarak uygulanır. Tam etkisi 3 ay içinde ortaya çıkar. Elde edilen sıkılaşma etkisi, cilt özellikleri ve uygulama yaşına bağlı olarak 24 aya kadar kalıcılığını korur.

Uygulama sonrası günlük aktivitelere ne zaman dönülebilir?

Ultherapy uygulamasının ardından günlük aktivitelere hemen dönülebilir. Dikkat edilmesi gereken özel bir durum ya da alınması gereken bir önlem yoktur. Günün bir bölümünde uygulama yaptırılıp, günlük yaşam aktivitelerinize sorunsuz olarak dönebilirsiniz.

Uygulama sonrası ciltte herhangi bir leke ya da benzeri bir durum oluşur mu?

Uygulama sonrasında ciltte yanık, leke gibi herhangi bir yan etki oluşmaz. Bazı hastalarımızda oluşan kızarıklıklar da, genellikle 15-20 dakika içinde kaybolur.

Ultherapy uygulaması yaz aylarında yapılır mı?

Uygulama, cildin yüzeysel tabakalarında herhangi bir olumsuz etki oluşturmaz. Ultherapy bu özelliği sayesinde yaz aylarında da rahatlıkla uygulanır.

Uygulama hangi yaş grubuna uygulanabilir?

Ultherapy her yaş grubuna rahatlıkla uygulanır. 40-60 yaş arasında, ciddi cilt fazlalığı olmayan ve sigara kullanmayan hastalarda sonuçlar daha etkili ve belirgin olmaktadır.

Dr. Kadriye Akar
Dermatoloji&Kozmetoloji Uzmanı