Menü Kapat

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling, adını yapılan uygulamanın şeklinden alır.

Peeling bir çeşit deri soyma işlemidir. Bu işlem birtakım kimyasal maddelerle yapılır. Bu amaçla glikolik asit, laktik asit ve AHA dediğimiz ‘Alfa Hidroksi Asit’ kullanılır. Kullanılan bu asitler meyve ve diğer besinlerden elde edilir. Örneğin:

  • Glikolik asit; üzümden,
  • Sitrik asit; limondan,
  • Malik asit; elmadan,
  • Laktik asit sütten elde edilir. (Kleopatra’nın dillere destan süt banyosunun kaynağı budur.)

Peeling, cildi daha pürüzsüz hale getirmek, donuk ve mat görüntüyü ortadan kaldırmak amacıyla uygulanır. Derinin ölü tabakası atılırken alt tabakanın onarılmasını sağlanır.

Peeling, kimyasal maddeler dışındaki yöntemlerle de yapılabilir. Örneğin lazerlerle ve peeling için üretilen bazı cihazlarla da uygulanabilir. Peeling ne ile yapılıyorsa ismi de ona göre değişir. Kimyasal peeling,  kimyasal maddelerin kullanıldığı peeling türüdür. İçinde kimyasal kelimesi geçince temkinli yaklaşılabiliyor. Ancak kimyasal maddelerden kastımız meyvelerden ve bitki özlerinden elde edilen asitlerdir. Bu yüzden kimyasal sözcüğünden korkmamak gerekir. Tamamen organik kökenli maddelerdir.

“Peelingler; yüzeysel, orta ve derin olarak 3 farklı uygulama çeşidiyle yapılır. Yüzeysel peeling derinin sadece üst tabakasının (epidermis) bir kısmının soyulmasıdır. Epidermisin orta tabakasına kadar soyulma yapılacaksa orta peeling, papiler dermise kadar uzanıyorsa derin peeling uygulanır.”

Hangi çeşit peeling uygulanacağı, hangi tür asitin kullanılacağı ve nereye ne işlem yapılacağı tamamen birlikte görülerek değerlendirilmelidir. Kişinin ihtiyacına göre hangi derinlikte işlem yapılacağına ve hangi peeling çeşidinin uygulanacağına karar verilir. Örneğin hastanın akne izi (skarı) varsa yüzeysel peeling’ten fayda görmez; derin peeling uygulanmalıdır. Ciltteki matlaşma, cildin donuk görüntüsü amacıyla bu işleme başvurulmuşsa yüzeysel peeling’ten yararlanmak yeterli olur.

Peeling uygulaması için bir yaş kısıtlaması yoktur. Her yaş gurubuna rahatlıkla uygulanabilir.

Kimyasal peelingin zararları, riskleri, yan etkileri nelerdir?

Kimyasal peeling’in bazı komplikasyonları olabilir. İşlem sonrasında ciltte hiperpigmentasyon dediğimiz renk kararmaları olabilir. Bu yüzden hasta seçimine dikkat etmek ve cilt yapısının hangi ürüne uyumluluk sağlayacağını bilmek gerekir. Bunun yanında kişinin kullanılan maddeye karşı alerjisi olmaması önemlidir.

Kimyasal peeling ne için yapılır?

  • Akneli ciltlerde
  • İnce kırışıklıklarda
  • Lekelerin tedavisinde
  • Donuk ve mat ciltlerde peeling uygulaması yapılabilir. Peeling, uygulaması son derece kolay bir tekniktir.

Kimyasal peeling uygulanışı

Peeling uygulaması kolay ve zahmetsiz bir iştir. Hastayı zorlamaz. Önce cildin işlem yapılacak bölgesi temizlenir. Temizlendikten sonra hangi tür kimyasal peeling uygulanacaksa uygulanır. Kullanılan maddenin özelliğine göre ciltte durma süreleri vardır. Kimisinde 2 dakika yeterli olurken bazılarının 10 dakika beklemesi gerekebilir. Peeling’den sonra besleyici kremlerden sürüp güneş koruyucu ekliyoruz ve işlemi sonlandırıyoruz. İşlem süresi ortalama 10-15 dakikadır.

Kimyasal peeling kaç Seans kaç gün arayla uygulanır?

Peeling toplamda 6-8 seans kadar uygulanabilir. Önce haftada bir uygulanır. Daha sonra (örneğin ilk 3-4 uygulamadan sonra) aradaki zaman iki haftada bir şeklinde seyreltilir.

Kimyasal peeling herkese yapılabilir mi?

Kimyasal peeling uygulamasında yaş sınırlaması yoktur. Herkese yapılabilir.

Kimyasal peeling ağrı yapar mı?

Ağrılı bir işlem değildir.

Kimyasal peeling sonrası nelere dikkat edilmeli?

Cildin güneşten korunması ve onarıcı bakımların uygulanması yeterlidir.

Uzm. Dr. Kadriye AKAR
Dermatoloji Uzmanı