Menü Kapat

Lazer İle Cilt Yenileme

cilt yenileme
Lazerle cilt yenileme

Lazer ışınları vücuttaki birtakım maddelere yüksek afinite (ilgi) gösterir. Cilt yenilemede kullanılan lazerlerin; ciltteki suya karşı yüksek çekim gücü bulunur. Bu lazer cilde uygulandığında cildi açarken bir yandan da buharlaştırma meydana getirir. Bu sayede cildin üstündeki ölü tabaka atılır ve alttaki kollajen fibriller uyarılır. Cildin daha genç, daha diri ve daha taze görülmesi sağlanır.

Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanır?

Lazerle cilt gençleştirme, yüzde kullanılabildiği gibi dekolte bölgesine ve ellere de uygulanabilir. Ayrıca tümöral lezyonlarda, kötü huylu olmayan benlerde, seboreik keratoz gibi oluşumlarda ve siğillerde de bu yönteme başvurulmaktadır.

Lazerle Yüz Gençleştirme

İlerleyen yıllara çevresel faktörlerin de eklenmesiyle birlikte cildimizde harabiyet oluşur. Oluşan kırışıklıklar, çökmeler ve lekeler lazerle giderilebilir. Bu sayede de gençleşmiş bir yüz elde edilebilir. Lazer ışınları cildi komple tarayarak ısıya dönüşür ve buradaki kollajen üretimini artırır. Kollajen üretimiyle birlikte yeni bağ dokusu oluşur. Böylece genç, gergin ve güzelleşen cilt oraya çıkar.

Lazerle Cilt Gençleştirme Acı ve Ağrı Yapar mı?

İşlemden önce anestezik krem sürülür ve bu sayede ‘genellikle’ ağrısızıdır. Ancak işlemden sonra yanma ve kızarma gibi şikâyetler olabilir. Bunu önlemek için onarıcı ve ağrıyı azaltıcı krem uygulanır.

Lazerle Cilt Gençleştirme Kaç Seans Uygulanır ve Ne Kadar Zaman Aralıklarla Yapılır?

Lazerle cilt yenileme genellikle ayda bir yapılır. Ortalama 4-5 seansla çok güzel sonuçlar elde edilebilir.

Lazerle Yüz Güzelleştirme Kaç Dakika Sürer?

Ortalama 10 dakika sürer. Lazerle cilt yenilemeden sonra güneşle temas olmaması için işlemi kış aylarında uyguluyoruz.

Lazerle Cilt Gençleştirmenin Zararları, Dezavantajları, Riskleri, Yan Etkileri

Eğer bir dezavantaj olarak sayılabilirse yaz aylarında yapılamamasını söyleyebiliriz. Lazerle cilt yenilemeden sonra güneşle temas olmaması için işlemi kış aylarında uyguluyoruz. Ciltte oluşan kızarıklık genellikle 1 hafta içerisinde geçse de nadiren 1 ayı bulabilir. Bazen ciltte kabuklanma olabilir. Bunun önüne geçmek için hastalara banyo yaparken elleriyle yüzlerini hafifçe ovalamalarını öneriyoruz. Bu, ölü tabakanın atılmasına yardımcı oluyor. İşlemin bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

Lazerle Cilt Bakımının Faydaları, Avantajları

En güzel avantajı diğer yöntemlerle kombin halinde uygulanabilmesidir. Örneğin bir seansta lazer uygulaması yaptığımız hastaya 3 hafta sonra kimyasal peeling, gençlik aşısı veya somon DNA‘sı da uygulayabiliyoruz. Aynı seansta yapılmasını önermiyoruz.

Lazerle Cilt Gençleştirme Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Lazerle cilt yenileme işleminin yapıldığı gün cilde herhangi bir krem sürülmesini önermiyoruz. Sadece “bepanten” tarzında cilt onarıcı kremler uygulanabilir. Ertesi gün çok rahat makyaj yapılabilir, bakım kremleri uygulanabilir. Ciltte lekelenme olmaması için mutlaka güneşten korunmak gerekiyor. Özellikle koyu tenli kişilerde lekelenme eğilimi daha fazla oluyor.

Lazerle Cilt Yenileme İşlemi Kalıcı mıdır?

Yapılan tedavi kalıcıdır. Ancak normal sürecinde ilerleyen yaşlanmaya müdahale edilemeyeceği için gençleşmenin ömür boyu sürmesi tabi ki beklenemez.

Uzm. Dr. Kadriye Akar
Dermatoloji Uzmanı