Menü Kapat

Cildimiz ve Bağışıklık Sistemimiz

Dermatoloji, Cildiye, Deri Hastalıkları, Deri ve Zührevi Hastalıklar… Hangisini kullanırsak kullanalım, hepsi aynı uzmanlığı tarif eden isimlerdir. Cildinizde görülen sivilceden, ağır cilt hasarlarına değin tüm hastalıkların ‘tek uzmanlık alanı’ “dermatoloji” dir.

Bağışıklık Sistemimiz
Bağışıklık Sistemimiz.

Günümüzde son derece popüler olmasının nedeni, kadın güzelliğinin, ‘her zaman ve her devirde olduğu gibi’ günümüzde de revaçta olması ve bu alanda gelişen teknolojilerin son dönemde büyük bir gelişme göstermesidir.

Bugüne değin Dermatolojinin çaresiz kaldığı çoğu hastalıkta teknoloji ile büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. sadece güzellik alanında değil, cilt hastalıklarında da, hastalarımız eskisi kadar çaresiz değiller.

Vücudumuz, içeriden ve dışarıdan sürekli saldırı altında işlev görmeye çalışan bir fabrika ya da mekanizmaya benzetilebilir. Derimiz, dışarıdan gelen saldırılara karşı ilk savunma bariyeridir.

Bağışıklık Sistemimiz
Mukozamız, derimizin devamıdır. Tüm dış uyaranlar mutlaka derimize uğramadan vücudumuza giremezler. Cildimiz, dışarıdan vücudumuza girmeye çalışan mikroplar için bariyer oluşturur.

Vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 15’ini oluşturan en büyük duyu organımız olarak da, büyük bir öneme sahiptir. Sadece dışarıdan gelen antijenlere karşı değil, sıcağa, soğuğa ve kimyasal etkilere karşı da ilk tepki veren organımız, derimizdir.

Bununla birlikte; yazık ki derimiz, vahşice davrandığımız, ötelediğimiz ve neredeyse hiç umursamadığımız duyu organımız olma özelliğine de sahiptir. Saatlerce güneş altında kalırız, kavrulmasını önemsemeyiz, su kaybımızın en yoğun zamanlarında gerekli su tüketimini yapmayarak kurumasına, çatlamasına göz yumarız. Koruma görevi için gerekli olan malzemeyi ona sağlamayarak soğuğa ve yabancı maddelere karşı zayıf kalmasına neden oluruz. Bazen de onu yok sayarız.
“Ta ki, bize varlığını acı bir yolla hissettirene kadar.”

Bağışıklık Sistemimiz
bağışıklık sistemi,bağışıklık sistemini koruyan besinler,bağışıklık sistemi güçlendiriciler,bağışıklık sistemini koruma,çocuklarda bağışıklık sistemi koruma ve güçlendirme,bağışıklık sistemini hangi besinler güçlendirir

Unutmamalı ki deri, üzerine sürülen ‘herşeyi’ içine alır. Tüm emdiği maddeyi, yararlıysa kullanılması için gerekli adreslere gönderir. Tanımadığı ya da zararlı gördüğü maddelerle mücadele etmesi için de bağışıklık sistemini göreve çağırır.
Derinize sürdüğünüz her madde vücudunuzun bağışıklık sisteminde bir reaksiyon yaratır. Koruma bariyerinde görev alan ‘ak hücreler’ (diğer bilinen adıyla akyuvarlar) giren her maddeyi kontrol ederler. Eğer vücuda giren tanıdık ve yararlı bir madde ise kullanım alanına gönderilmesi için, kılcal damarlarımız ve lenf bezlerimizi harekete geçirerek, maddenin ihtiyaç olan bölgeye iletimini sağlarlar.
Bu aşamada bağışıklık sisteminin çabuk hareket etmesi ve gerekli işlemi yapması son derece önem taşır. Sistemin yavaşladığı ya da güçsüzleştiği durumlarda hastalık yayıcı mikroplar, zararlı kimyasallar vücudumuza kolaylıkla girerek yerleşir ve taşıdığı özelliğe göre hastalık oluştururlar.

Bağışıklık sistemimizin normalden düşük hızda çalışması bazı hastalıkların oluşmasını kolaylaştırırken, aşırı çalışması da organizma için sorun teşkil edebilir. Bu durumda floramızda (vücut mekanizması içinde bulunan -yararlı- bakterilerin toplam adı) bulunan bakterileri de tehlikeli olarak görüp yok edebilirler. Yani organizmada yararlı işler yapan bakteriler akyuvar istilasına neden olabilir.

Bağışıklık Sistemimiz ve Su
Vücudunuzun su ihtiyacını karşılamak son derece önemlidir. Bol su tüketin.

Reaksiyon durumunda savunma hücreleri; mikropları ya da zararlı maddeleri yok etmek için savaşır. Bu savaşta taktik, savunma hücrelerinin zararlı maddeyi yutması yoluyla olur. Normalde, savunma hücresi antijeni yutar ve yok eder. Savunma hücrelerinin sayısı bakterileri yok etmek için yetersizse ya da vücuda giren, yerleşen antijen sayısı normalden fazlaysa savunma hücresi başına düşen miktar artacağından savunma hücreleri yuttukları antijeni sindiremeden,  şişerek patlar.
Meyve ve bağışıkoık sistemimiz
Meyve ve sebzeler, doğal vitamin dengemizi sağladıkları gibi, cildimizin sağlığı için de son derece önemlidir. Mevsiminde tüketildiği sürece, bağışıklık sisteminin ihtiyacı olan dengeyi sağlamakta son derece etkilidirler

Savaş sonunda bölgede ölü bakteriler ile yok olmuş savunma hücrelerinin atıklarından oluşan bir sıvı yani iltihap kalır. Bu savaşın son bulduğu anlamına gelmez. Vücuttaki bakterinin yoğunluğuna, bağışıklık sisteminin savaş durumunu devam ettirmesine göre değişen durumlarda sürer gider. Bağışıklık sistemi kendini toplayabilirse vücut savaşı kazanır ve antijen vücuttan atılır. Toplayamazsa sonu istenmeyen sonuçlara varabilecek büyük bir savaşın hasarlarıyla karşılaşılabilir.

Her hastalık bağışıklık sistemi ile alakalıdır. Bağışıklık sisteminin normalin altında ya da üstünde çalışması vücut mekanizmasında hasar bırakacak reaksiyonlara neden olur. Hastalığınızı bilmeden, teşhisi konulmadan bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışmayın. Bağışıklık sisteminiz normal çalışıyor olsa da hasta olabilirsiniz.

Dışarıdan gelebilecek antijenlerden, zararlı maddelerden uzak kalmak, hastalıkla mücadele etmekten çok daha kolaydır. Bunun için dermatologların tavsiyelerine kulak vermelisiniz. Derinize eziyet etmeyi bırakmalısınız.

cildimizi tanıyalım
Cildinizin sağlığı için, cildinizi önemseyin. Cildiniz gerçekten değerlidir.

 • Lütfen güneşin dik olarak vücudunuza temas ettiği saatlerde güneşlenmeyin. Bronzlaşmak için fazla zamanınız yok biliyoruz ve siz de tatilinizi çikolata kıvamında bitirmek istiyorsunuz. Ancak bu sizin hasta olmanıza değmez. Emin olun.
 • Güneşlenirken teninize olmadık ‘şeyleri’ daha fazla yanmak için sürmeyin. Teninize giren UV ışınlarının sonraki dönemde kanser de dahil hastalıklara neden olacağını unutmayın.
 • Mutlaka ama mutlaka koruyucu kremler kullanın. Unutmayın ki cildinize ne kadar silah verirseniz o kadar iyi korunursunuz.
 • Cildinizi nemli tutmak için öncelikle yeterli miktarda su tüketin.
 • Su kaybettiğinizde mutlaka kaybettiğiniz suyu yerine koyun.
 • Sıcak banyo yapmayın. banyo suyunuz ılık olsun.
 • Her gün vücudunuzu keselerle yıkamayın.
 • Çok terlemekten yakınıyorsanız deodorant yerine terlemenizi kontrol altına almak için gerekli tedavileri uzmanınıza sorun.
 • Sigara, alkol ve genel sağlığınız için zararlı maddeler cildinize de zarar verir. Uzak durun.
 • Bilmediğiniz kimyasalları teninize sürmeyin.
 • Hastalık belirtileri fark ettiğinizde hekiminize başvurun. Arkadaşınız, komşunuz ya da eczacınız -iyi niyetli olsalar dahi- hastalığın ilerlemesine neden olabilecek yaklaşımları size zarar verecektir. Unutmayın.
 • Bitkisel ürünler zararlı değildir mantığını terk edin. Kontrolsüz kullanılan her şey zararlı olabilir.
 • Uzman hekiminize güvenin.

Dr Kadriye AKAR
Cildiye Uzmanı
[contact-form][contact-field label=”Name” type=”name” required=”1″ /][contact-field label=”Email” type=”email” required=”1″ /][contact-field label=”Comment” type=”textarea” required=”1″ /][/contact-form]